Notes Literacki Strona główna

Notes Literacki

Odrzucony sukces

  • Archer JeffreyCo do grosza
  • Golding WilliamWładca much
  • Moccia FedericoTrzy metry
    nad niebem
  • Notaro Laurie – Autobiografia grubej panny młodej
  • Vann DavidLegenda o samobójstwie

Czerwiec 2018

Archer Jeffrey - Co do grosza

Archer Jeffrey

Baron Jeffrey H. Archer (urodzony w1940 r.) jest jednym z najpoczytniejszych pisarzy angielskich. Nakłady jego książek już dawno przekroczyły 100 mln egzemplarzy, a jego książki wydawane są w ponad trzydziestu językach. O Jeffrey'u Archerze piszę więcej tutaj.

Kiedy po raz pierwszy czytałam "Co do grosza", Polska ledwie rozpoczynała swoją przygodę z kapitalizmem. Nie wiedzieliśmy tak naprawdę, o czym Archer pisał. Nie używaliśmy na co dzień pojęć "giełda", "akcje", "hossa" itp. Przeczytałam wtedy książkę, jak historię z innego wymiaru. […]

Czytając "Co do grosza" teraz, po latach...no cóż, nie ma dnia, żebyśmy nie słyszeli, nie tylko wiadomości z giełdy i spółek, ale i historii o oszukanych ludziach, plajtujących pseudo-firmach, naciągaczach itd. Wiele się zmieniło. Bohaterowie Archera stali się nam znacznie bliżsi, ich problemy realne […]. [opinia użytkownika Ida na lubimyczytać.pl]

 

Golding William - Władca much

William Gerald Golding (1911–1993), brytyjski pisarz i poeta, jest autorem – jak ją określa wielu krytyków – najbardziej pesymistycznej powieści, mianowicie Władcy much. W 1980 został wyróżniony Nagrodą Bookera za najlepszą powieść, a w 1983 otrzymał nagrodę Nobla w dziedzinie literatury. Został pasowany przez królową Elżbietę II na rycerza i uzyskał tytuł szlachecki.

Wydana w 1954 r powieść Williama Goldinga Władcy much była przez rok odrzucana przez 10 wydawców (plus wcześniejszy dyrektor wydawnictwa, które ostatecznie książkę wydało). Szybko stała się światowym bestselerem o łącznym nakładzie około pięć milionów egzemplarzy. Wiliam Golding jest też autorem cenionych książek: Bóg Skorpion (1977, zbiór opowiadań), Widzialna ciemność (1979), Rytuały morza (1980), Papierowi ludzie (1984), Twarzą w twarz (1987), Piekło pod pokładem (1999).

Williami Goldingowi został poświęcony 11 numer (1984) „Literatury na świecie‟. Najgłośniejsza powieść Goldinga, Władca much, dwukrotnie została zekranizowana: w 1963 r. przez Petera Brooka i 1990 r. roku przez Harry'ego Hooka.

Moccia Federico - Trzy metry nad niebem

Moccia Federico

Urodzony w 1963 roku Federico Moccia jest włoskim scenarzysta filmowym i telewizyjnym.

W 1992 roku wiele wydawnictw odrzuca jego pierwszą powieść Trzy metry nad niebem. Moccia postanawia wydać ją na własnym sumptem. 2500 egzemplarzy rozchodzi się błyskawicznie, ale książka nie budzi szerokiej ciekawości i szybko ulega zapomnieniu. Po 12 latach Trzy metry nad niebem zostają przez przypadek odkryte, wydane i od razu stają się bestselerem. Powieść Frederico Moccii wciąż zajmuje wysoką pozycję wydawniczą, z wynikiem przekraczającym ponad milion trzysta tysięcy sprzedanych egzemplarzy.

W 2006 Moccia opublikował powieść Tylko ciebie pragnę,długo utrzymującą się na czele wielu rankingów. Obydwie powieści zostały przetłumaczone w ponad trzynastu krajach. Moccia jest też autorem Amore 14, Chwili szczęścia, Jesteś moją obsesją i kilku innych.

Notaro Laurie - Autobiografia grubej panny młodej

Notaro Laurie

Urodzona w latach sześćdziesiątych w USA felietonistka lokalnej gazety w Phoenix. Starania o wydanie Autobiografii grubej panny młodej zajęły autorce osiem lat. Jednak w ciągu tygodnia od jej wydania, książka trafiła na listę najlepiej sprzedających się książek. Jako zbiór humoresek połączonych wspólną postacią głównej bohaterki, książka Laurii Notaro bywa oceniana różnie, podobnie jak jej następne książki.

Vann David - Legenda o samobójstwie

O Davidzie Vannie piszę nieco szerzej w recenzji jego książki Legenda o samobójstwie.

 

Archer Jeffrey - Co do grosza
Moccia Federico-Trzy metry nad niebem
Notaro Laurie-Autobiografia grubej panny mlodej
Napisz / Skomentuj

Notes Literacki – strona o literaturze i ciekawych okolicach.

Notes Literacki – strona autorska, na którą piszących zapraszam.

© 2018 Remigiusz Radziszewski